Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996DWR
SN74LVT8996DWR
| Part Number: | SN74LVT8996DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 10-Bit Addressable Scan Ports Multidrop-Addressable IEEE STD 1149.1 (JTAG) TAP Transceiver 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 10-Bit Addressable Scan Ports Multidrop-Addressable IEEE STD 1149.1 (JTAG) TAP Transceiver 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT8996DWR
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8996DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8996DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




