Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8980ADW
SN74LVT8980ADW
| Part Number: | SN74LVT8980ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8980ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Embedded Test Bus Controller Parallel/Serial Interface 3.3V 24-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8980ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Embedded Test Bus Controller Parallel/Serial Interface 3.3V 24-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs | 5 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs | 5 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT8980ADW
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8980ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8980ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8980ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the product name and brand?
What is the voltage requirement for this product?
What is the package type and pin count for this product?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




