Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BPW
SN74LVT245BPW
| Part Number: | SN74LVT245BPW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BPW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BPW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 190 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 190 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT245BPW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range supported by this product?
What is the package type and temperature range for this product?
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






