Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BDW
SN74LVT245BDW
| Part Number: | SN74LVT245BDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BDW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT245BDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.5 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT245BDW
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT245BDW Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT245BDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT245BDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT245BDW Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







