Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT244BDW
SN74LVT244BDW
| Part Number: | SN74LVT244BDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT244BDW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer-line Driver 8 Channel Non-Inverting 3 State BiCMOS 20-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT244BDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer-line Driver 8 Channel Non-Inverting 3 State BiCMOS 20-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT244BDW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product and its features?
What is the voltage range and operating temperature of the product?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
What is the number of channels in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






