Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16952DLR
SN74LVT16952DLR
| Part Number: | SN74LVT16952DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16952DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Registered Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16952DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Registered Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16952DLR
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16952DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16952DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16952DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16952DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the voltage range of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many bits does this product have?
What is the package type of this product?
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


