Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DL
SN74LVT16835DL
| Part Number: | SN74LVT16835DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DL |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, LVT Series, 1-Func, 18-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, LVT Series, 1-Func, 18-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16835DL
| Datasheet | View & Download SN74LVT16835DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVT16835DL?
What is the brand of SN74LVT16835DL?
What is the function of SN74LVT16835DL?
What is the case/package type of SN74LVT16835DL?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

