Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DGGR
SN74LVT16835DGGR
| Part Number: | SN74LVT16835DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16835DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16835DGGR
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
