Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16646DL
SN74LVT16646DL
| Part Number: | SN74LVT16646DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16646DL |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers and egisters With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16646DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers and egisters With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16646DL
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16646DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package/case style of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





