Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16646DGGR
SN74LVT16646DGGR
| Part Number: | SN74LVT16646DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16646DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers and Registers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT16646DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers and Registers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 8.3 ns |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 8.3 ns |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 8.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16646DGGR
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16646DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
What is the function of this product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


