Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16543DLR
SN74LVT16543DLR
| Part Number: | SN74LVT16543DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16543DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Registered Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16543DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Registered Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.8 ns |
| Turn-On Delay Time | 8.3 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16543DLR
| Datasheet | View & Download SN74LVT16543DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16543DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16543DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16543DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the manufacturer of this product?
What is the logic function of this transceiver?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


