Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16501DLR
SN74LVT16501DLR
| Part Number: | SN74LVT16501DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16501DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16501DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.7 ns |
| Turn-On Delay Time | 10.4 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16501DLR
| Datasheet | View & Download SN74LVT16501DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16501DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16501DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


