Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16244BDGGR
SN74LVT16244BDGGR
| Part Number: | SN74LVT16244BDGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16244BDGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT16244BDGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT16244BDGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16244BDGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT16244BDGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT16244BDGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
How many channels does the buffer/line driver have?
What is the maximum operating temperature of the buffer/line driver?
What is the package type of the buffer/line driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




