Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT162245DGGR
SN74LVT162245DGGR
| Part Number: | SN74LVT162245DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT162245DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVT162245DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT162245DGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT162245DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245DGGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT162245DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


