Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT162245ADGGR
SN74LVT162245ADGGR
| Part Number: | SN74LVT162245ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT162245ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVT162245ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.3 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT162245ADGGR
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT162245ADGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT162245ADGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT162245ADGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the voltage range of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




