Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCZ16244ADGGR
SN74LVCZ16244ADGGR
| Part Number: | SN74LVCZ16244ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCZ16244ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCZ16244ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 16 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Turn-On Delay Time | 6.1 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCZ16244ADGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCZ16244ADGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



