Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVCU04AD
SN74LVCU04AD
| Part Number: | SN74LVCU04AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVCU04AD |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 1.65-V to 3.6-V inverters 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVCU04AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 1.65-V to 3.6-V inverters 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 7.3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCU04AD
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCU04AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCU04AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVCU04AD?
What is the voltage range for the Texas Instruments SN74LVCU04AD?
What is the package type for the Texas Instruments SN74LVCU04AD?
What is the maximum operating temperature for the Texas Instruments SN74LVCU04AD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







