Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR2245APWR
SN74LVCR2245APWR
| Part Number: | SN74LVCR2245APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR2245APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR2245APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCR2245APWR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCR2245APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCR2245APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR2245APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





