Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR162245DLR
SN74LVCR162245DLR
| Part Number: | SN74LVCR162245DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR162245DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCR162245DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCR162245DLR
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCR162245DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCR162245DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


