Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH32245AGKER
SN74LVCH32245AGKER
| Part Number: | SN74LVCH32245AGKER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH32245AGKER |
| Qty Available: | |
| Description: | 32-Bit Bus Transceiver With 3-State Output 96-LFBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH32245AGKER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32-Bit Bus Transceiver With 3-State Output 96-LFBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| Weight | 174.20782 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Outputs | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCH32245AGKER
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCH32245AGKER Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH32245AGKER Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


