Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16646ADGGR
SN74LVCH16646ADGGR
| Part Number: | SN74LVCH16646ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16646ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver And Register With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16646ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver And Register With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 20 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 9.2 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCH16646ADGGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVCH16646ADGGR?
What is the package type of SN74LVCH16646ADGGR?
What is the operating temperature range of SN74LVCH16646ADGGR?
What is the brand of SN74LVCH16646ADGGR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



