Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16245ADGGR
SN74LVCH16245ADGGR
| Part Number: | SN74LVCH16245ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16245ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH16245ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, OR, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCH16245ADGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH16245ADGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its manufacturer?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





