Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH162244AGR
SN74LVCH162244AGR
| Part Number: | SN74LVCH162244AGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH162244AGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCH162244AGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 14.8 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCH162244AGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCH162244AGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCH162244AGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCH162244AGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




