Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVCE161284DL
SN74LVCE161284DL
| Part Number: | SN74LVCE161284DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVCE161284DL |
| Qty Available: | |
| Description: | 19-Bit IEEE 1284 Translation Transceiver with Error-Free Power Up 48-SSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVCE161284DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
19-Bit IEEE 1284 Translation Transceiver with Error-Free Power Up 48-SSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 19 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 84 mA |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCE161284DL
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCE161284DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCE161284DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCE161284DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCE161284DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCE161284DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




