Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APWT
SN74LVCC3245APWT
| Part Number: | SN74LVCC3245APWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APWT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Current | 24 mA |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 14.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCC3245APWT
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCC3245APWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





