Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APW
SN74LVCC3245APW
| Part Number: | SN74LVCC3245APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.3 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11.2 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCC3245APW
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCC3245APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVCC3245APW?
How many bits does the transceiver have?
What is the package type for the transceiver?
What is the voltage range for the bus transceiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







