Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245ADW
SN74LVCC3245ADW
| Part Number: | SN74LVCC3245ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVCC3245ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With Adjustable Output Voltage and 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Data Rate | 200 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 24 mA |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11.2 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVCC3245ADW
| Technical Drawing | View & Download SN74LVCC3245ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVCC3245ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range in which this product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










