Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC86APWT
SN74LVC86APWT
| Part Number: | SN74LVC86APWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC86APWT |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Exclusive-OR Gate 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC86APWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Exclusive-OR Gate 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC86APWT
| Datasheet | View & Download SN74LVC86APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC86APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC86APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC86APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC86APWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many inputs does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

