Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC646APW
SN74LVC646APW
| Part Number: | SN74LVC646APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC646APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver And egister With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC646APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver And egister With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.4 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC646APW
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC646APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC646APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the part number of the product?
What is the package type and temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



