Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC543APWT
SN74LVC543APWT
| Part Number: | SN74LVC543APWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC543APWT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal egistered Transceiver With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC543APWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal egistered Transceiver With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC543APWT
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC543APWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC543APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC543APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC543APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC543APWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC543APWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




