Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC541ADW
SN74LVC541ADW
| Part Number: | SN74LVC541ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC541ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC541ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 17.5 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC541ADW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









