Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245APW
SN74LVC4245APW
| Part Number: | SN74LVC4245APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver And 3.3-V To 5-V Shifter With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver And 3.3-V To 5-V Shifter With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9.8 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC4245APW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







