Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245ADWR
SN74LVC4245ADWR
| Part Number: | SN74LVC4245ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver And 3.3-V To 5-V Shifter With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC4245ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver And 3.3-V To 5-V Shifter With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Current | 24 mA |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC4245ADWR
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC4245ADWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC4245ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What is the function of this product?
Are there any alternate parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







