Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCUR
SN74LVC3G17DCUR
| Part Number: | SN74LVC3G17DCUR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCUR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 1.65-V to 5.5-V buffers with Schmitt-Trigger inputs 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCUR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 1.65-V to 5.5-V buffers with Schmitt-Trigger inputs 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 9.2 ns |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.3 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC3G17DCUR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G17DCUR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G17DCUR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCUR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVC3G17DCUR?
What is the brand of SN74LVC3G17DCUR?
What is the supply voltage range of SN74LVC3G17DCUR?
What is the package type of SN74LVC3G17DCUR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






