Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCTR
SN74LVC3G17DCTR
| Part Number: | SN74LVC3G17DCTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting Push-Pull CMOS 8-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC3G17DCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting Push-Pull CMOS 8-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 5.4 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC3G17DCTR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G17DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G17DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G17DCTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the packaging type of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







