Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC3G04DCUR
SN74LVC3G04DCUR
| Part Number: | SN74LVC3G04DCUR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC3G04DCUR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 1.65-V to 5.5-V inverters 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC3G04DCUR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 1.65-V to 5.5-V inverters 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 9.610488 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7.9 ns |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.3 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC3G04DCUR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G04DCUR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC3G04DCUR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC3G04DCUR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





