Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APWR
SN74LVC32APWR
| Part Number: | SN74LVC32APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Or Gate 4-ELEMENT 2-IN Cmos 14-PIN TSSOP T/r / IC Gate Or 4CH 2-INP 14-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Or Gate 4-ELEMENT 2-IN Cmos 14-PIN TSSOP T/r / IC Gate Or 4CH 2-INP 14-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.6 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32APWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








