Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APW
SN74LVC32APW
| Part Number: | SN74LVC32APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APW |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V OR gates 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V OR gates 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32APW
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC32APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the type of logic used in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







