Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32ADR
SN74LVC32ADR
| Part Number: | SN74LVC32ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V OR gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V OR gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32ADR
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC32ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVC32ADR?
What is the brand of SN74LVC32ADR?
What is the package type of SN74LVC32ADR?
What is the voltage range for SN74LVC32ADR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








