Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32AD
SN74LVC32AD
| Part Number: | SN74LVC32AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-Input Positive-Or Gate Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LVC32AD. |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC32AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-Input Positive-Or Gate Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LVC32AD.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 3.8 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32AD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










