Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245ZKER
SN74LVC32245ZKER
| Part Number: | SN74LVC32245ZKER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245ZKER |
| Qty Available: | |
| Description: | 32-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 96-LFBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245ZKER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 96-LFBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| Weight | 166.610147 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Outputs | 32 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11.9 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32245ZKER
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC32245ZKER Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245ZKER Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
Is this product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

