Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245GKER
SN74LVC32245GKER
| Part Number: | SN74LVC32245GKER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245GKER |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element 3-State Output 96-LFBGA (13.5x5.5) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC32245GKER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element 3-State Output 96-LFBGA (13.5x5.5)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| Weight | 174.20782 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Outputs | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 11.9 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC32245GKER
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC32245GKER Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC32245GKER Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
Is the product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


