Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCUR
SN74LVC2T45DCUR
| Part Number: | SN74LVC2T45DCUR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCUR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-Bit Dual Supply Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCUR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-Bit Dual Supply Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 9.610488 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Data Rate | 420 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 10 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 4 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Output Current | 50 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 45.2 ns |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 45.2 ns |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.3 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2T45DCUR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










