Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCTT
SN74LVC2T45DCTT
| Part Number: | SN74LVC2T45DCTT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCTT |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-Bit Dual Supply Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2T45DCTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-Bit Dual Supply Transceiver with Configurable Voltage-Level Shifting and 3-State Outputs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 23.388357 mg |
| Data Rate | 420 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Transceivers | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 17.7 ns |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 45.2 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2T45DCTT
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2T45DCTT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2T45DCTT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2T45DCTT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







