Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2G125DCTR
SN74LVC2G125DCTR
| Part Number: | SN74LVC2G125DCTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2G125DCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 2 Channel Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP Tape and Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC2G125DCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 2 Channel Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.7 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11.6 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G125DCTR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G125DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G125DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G125DCTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











