Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G08DCTR
SN74LVC2G08DCTR
| Part Number: | SN74LVC2G08DCTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G08DCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments SN74LVC2G08DCTR / IC Dual 2-IN Pos-and Gate 8-SS |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G08DCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments SN74LVC2G08DCTR / IC Dual 2-IN Pos-and Gate 8-SS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 23.388357 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.8 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.8 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G08DCTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74LVC2G08DCTR?
What is the supply voltage range for the NLX2G08?
What is the logic function of the SN74LVC2G08DCTR?
What is the package type for the SN74LVC2G08DCTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








