Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G06DCKR
SN74LVC2G06DCKR
| Part Number: | SN74LVC2G06DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G06DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Unshielded Wirewound 27nH 2% 100MHz 40Q-Factor Ferrite 1.2A 0603 Paper T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G06DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 27nH 2% 100MHz 40Q-Factor Ferrite 1.2A 0603 Paper T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| High Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 2.9 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7.2 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G06DCKR
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G06DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G06DCKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC2G06DCKR?
What is the package type of the SN74LVC2G06DCKR?
What is the function of the SN74LVC2G06DCKR?
What is the price of the SN74LVC2G06DCKR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









