Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZPR
SN74LVC2G04YZPR
| Part Number: | SN74LVC2G04YZPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZPR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, Logic Gate, Dual Inverter, Lcx/lvc-cmos, BGA, 6PIN, Plastic |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, Logic Gate, Dual Inverter, Lcx/lvc-cmos, BGA, 6PIN, Plastic
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 1.700971 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 272 µm |
| Width | 900 µm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G04YZPR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G04YZPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04YZPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVC2G04YZPR?
What is the brand of SN74LVC2G04YZPR?
What is the function of SN74LVC2G04YZPR?
What is the package type of SN74LVC2G04YZPR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


