Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZAR
SN74LVC2G04YZAR
| Part Number: | SN74LVC2G04YZAR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZAR |
| Qty Available: | |
| Description: | R-XBGA-B6 74LVC Tape & Reel (TR) LVC/LCX/Z logic gate circuit 3.2ns @ 5V 50pF 0.5mm 32mA 32mA 5.5V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04YZAR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
R-XBGA-B6 74LVC Tape & Reel (TR) LVC/LCX/Z logic gate circuit 3.2ns @ 5V 50pF 0.5mm 32mA 32mA 5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G04YZAR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the brand of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
