Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DCKRG4
SN74LVC2G04DCKRG4
| Part Number: | SN74LVC2G04DCKRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DCKRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ic, Logic Gate, Dual Inverter, Lcx/Lvc-Cmos, Tssop, 6Pin, Plastic |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DCKRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ic, Logic Gate, Dual Inverter, Lcx/Lvc-Cmos, Tssop, 6Pin, Plastic
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G04DCKRG4
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04DCKRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G04DCKRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G04DCKRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


